Tidlig behandling af hjerteflimmer – det betaler sig

,

En ny stor amerikansk undersøgelse fra Heart Rhythm (november 2025) giver yderligere støtte til, at man bør overveje behandling af hjerteflimmer (kaldes også ”atrieflimren”) med kateterablation tidligt i forløbet – altså inden for det første år efter diagnosen.


Hvad er kateterablation?

Kateterablation er en behandling, hvor man med et tyndt rør (kateter) fører varme, kulde eller elektrisk energi ind i hjertet for at ”afbryde” de små elektriske områder, der udløser flimren.

Formålet er at få hjertet til at slå i normal rytme igen. 

Du kan se nærmere her:

Hvad viste undersøgelsen?

Undersøgelsen fulgte over 16.000 patienter med nyopstået hjerteflimmer i op til 5 år. Halvdelen fik ablation inden for det første år, og halvdelen senere.

Resultaterne viste, at tidlig ablation gav:

Mere stabil hjerterytme, færre tilfælde af tilbagevendende flimren.
Færre indlæggelser og færre behov for stød (DC-konvertering).
Lavere risiko for hjertesvigt, slagtilfælde og dødsfald.
Gevinsterne gjaldt både ved anfaldsvis (”paroxystisk”) og vedvarende (”persisterende”) flimren.

Kort sagt: Jo tidligere ablationen bliver udført, jo bedre går det patienterne på længere sigt.

Hvad betyder det for dig som patient?

  • Det kan være en fordel at tale med sin hjertelæge tidligt om, hvorvidt ablation er relevant.
  • Ablation kan ofte tilbydes allerede inden man har prøvet medicin mod flimren.
  • Behandlingen forhindrer ikke altid flimren helt, men kan mindske symptomerne betydeligt og gøre det lettere at holde rytmen stabil.
  • En del skal fortsat tage blodfortyndende medicin efter ablation. Det vurderes sammen med hjertelægen.

Fordele og risici ved ablation, kort fortalt

Fordele:

  • Mere stabil hjerterytme
  • Bedre livskvalitet og mindre træthed
  • Mindre risiko for blodpropper og hjertesvigt

Risici:

  • Lille risiko for blodansamling i lysken
  • Meget sjældent alvorlige komplikationer (som blodprop eller væske omkring hjertet)

Opsummering

Tidlig ablation, helst inden for det første år efter diagnosen, giver bedre kontrol over hjerteflimmer og mindsker risikoen for alvorlige komplikationer.
Det er derfor en behandling, der bør drøftes tidligt i forløbet.

Comments

2 svar til “Tidlig behandling af hjerteflimmer – det betaler sig”

  1. Carita Bergdahl Avatar
    Carita Bergdahl

    Har fått förmaksflimmer Kvinna 88 år aktiv .Är väldigt trött och ofta yr Har fått betablockare och blodförtunnande Är ablation något att tänka på Vill gärna orka göra saker och inte vara trött och andfådd

    1. Peter Steen Hansen Avatar
      Peter Steen Hansen

      Hej Carita,
      Tak for dit spørgsmål.
      Jeg vil anbefale dig, at tale med en hjärtläkare om det. Umiddelbart vil jeg være skeptisk overfor ablation på grund af din alder og det faktum – som jeg forstår det – at du har ihållande förmaksflimmer. Et alternativ kunne være at operere ind en pacemaker og efterfølgende gøre en såkaldt “His-ablation” – en ablation af AV-knuten, så flimmeren ikke længere styrer din hjerterytme, men at det derimod er pacemakeren, der styrer.
      Med venlig hilsen,
      Peter Steen/Rytmedoktor

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Rytmedoktor er hjertelæge Peter Steen Hansen, Jacob Pontoppidan og Sam Riahi, som igennem mange år har beskæftiget sig med hjerterytmeforstyrrelser.

Om Rytmedoktor